wtorek, 30 stycznia 2018

Jak czyścić kabiny prysznicowe?

Jak czyścić kabiny prysznicowe?

Zacieki z kamienia po twardej wodzie, osady z kamienia mogą dać nam się nieźle we znaki. Jak najlepiej radzić sobie z czyszczeniem zabrudzonych powierzchni?Kabiny prysznicowe w większości przypadków wykonywane są ze szkła hartowanego, czasem z tworzywa sztucznego. Patrząc na powierzchnię szkła mogłoby nam się wydawać, że jest to idealnie gładka powierzchnia. W rzeczywistości jednak ma ona mikro zagłębienia w których  osadzają się kropelki wody, które po wyparowaniu pozostawiają osad z wapnia, tworząc w ten sposób nieestetyczny biały nalot. Na ściankach zbiera się również osad z mydła, a na nieczyszczonych uszczelkach może pojawić się pleśń. Jak więc najlepiej radzić sobie z utrzymaniem czystości w kabinie prysznicowej?
Najprostszym sposobem byłoby po każdej kąpieli spłukać szkło, a spływającą wodę ściągnąć gumową ściągaczką lub  wytrzeć kabinę do sucha miękką szmatką. Niestety w praktyce nie zawsze jest to takie proste. Często spieszymy się lub zapominamy o rutynowych czynnościach, wiec szklana kabina prysznicowa, lub szklana ścianka prysznicowa zostaje na długi czas mokra a powstający osad jest coraz większy, w cieple i przy słabej cyrkulacji powietrza może pojawić się też w zakamarkach pleśń.


Do bieżącego czyszczenia nie powinno używać się środków zawierających substancje ścierne lub silne związki chemiczne (kwasy, aceton benzynę), gdyz możemy nimi uszkodzić delikatną powierzchnię powłoki. Osady możemy zlikwidować za pomocą specjalistycznych preparatów  przeznaczonych do czyszczenia kabin i drzwi prysznicowych. Na zewnętrzną stronę szkła możemy zastosować płyny do mycia szkła lub luster.


Jeśli nie mamy gotowych preparatów, możemy skorzystać z domowych sprawdzonych sposobów.
Jednym z bezpiecznych i tanich sposobów to zastosowanie octu spirytusowego.
W tym celu by przygotować odpowiedni preparat, przygotowujemy roztwór wody i octu w proporcji 1:1. Taki roztwór skutecznie usuwa powstałe osady z wody i mydła. Jeśli zabrudzenia są wyjątkowo silne warto lekko podgrzać ocet. Po umyciu takim preparatem, szklaną zabudowę prysznicową należy dokładnie opłukać, a następnie wytrzeć do sucha. Jeśli pomimo takich zabiegów pozostają na szkle smugi, warto wetrzeć w nie nierozcieńczony ocet a następnie wypolerować do sucha.


           Kabina prysznicowa to idealne miejsce do rozwoju pleśni, która uwielbia ciepło, wilgoć i niewentylowane pomieszczenia. Po każdym prysznicu powinno się przewietrzyć kabinę i łazienkę. Jeśli jednak po pewnym czasie na uszczelkach czy silikonie zaczynają pojawiać się czarne kropki, należy sięgnąć po inne sposoby. Skutecznym środkiem w tej walce może okazać się soda oczyszczona i woda utleniona. W pierwszym kroku kładziemy na zajęte pleśnią fragmenty sodę i pozostawiamy ją na kilka minut. Następnie za pomocą małej szczoteczki szorujemy zabrudzone powierzchnie a potem przecieramy je 3% wodą utlenioną. Tak wyczyszczoną powierzchnię pozostawiamy do wyschnięcia. Należy pamiętać by wody utlenionej nie spłukiwać, w ten sposób pozbędziemy się zarodków grzybów.


Wielu producentów oferuje nam szkło ze specjalną powłoką ułatwiającą czyszczenie np. Timeless Saint Gobain. Szkło z fabrycznie naniesioną powłoką ogranicza powstawanie osadów z kamienia i zacieków. Wszelkie ślady użytkowania są łatwiejsze do usunięcia w porównaniu ze zwykłym niepowlekanym szkłem. Niemniej jednak regularne czyszczenie jest konieczne, aby zachować dobry wygląd i wydłużyć żywotność. W przypadku regularnego korzystania z prysznica zaleca się, aby przeprowadzać gruntowne czyszczenie mniej więcej dwa razy w miesiącu.  Po prysznicu zalecane jest spłukanie kabiny czysta woda, a następnie użycie miękkiej gumowej ściągaczki.
         W przypadku twardej wody można zastosować dostępne w handlu produkty, które przeciwdziałają osadzaniu się kamienia w kabinach prysznicowych. Do nanoszenia roztworu na powierzchnię szkła można użyć miękkiej gąbki albo ściereczki.


Przy czyszczeniu szklanej kabiny prysznicowej nie możemy zapomnieć o odpowiedniej konserwacji okuć. Odpowiednio dobrane okucia do kabin prysznicowych powinny być wykonane z mosiądzu, aluminium lub stali nierdzewnej. W zależności od materiału z jakiego zostały wykonane stosujemy różne sposoby czyszczenia.
            Okucia z powłoką chromowa powinny byc czyszczone przy użyciu miękkiej ściereczki i płynu do mycia naczyń. Dzięki takim zabiegom na długo pozostaną odporne na działanie standardowej eksploatacji, nie tracąc swojego blasku ani gładkiej powierzchni. W przypadku cięższych zabrudzeń, możemy zastosować specjalne pasty, przeznaczone do polerowania lakierów samochodowych.
Okucia wykonane ze stali nierdzewnej szczotkowanej posiadają na swojej powierzchni drobne szczeliny w których może gromadzić się brud i osad, co w dłuższej perspektywie może doprowadzić do powstawania korozji i matowienia powierzchni. Dlatego też zalecane jest regularne czyszczenie za pomocą wody z mydłem oraz dokładne wytarcie do sucha. W tym przypadku możemy również zastosować profesjonalne kosmetyki do stali.
Stosowanie preparatów które zawierają kwas solny czy substancje ścierające jak mleczka czyszczące, druciaki, ścierek z twardego i ostrego materiału mogą doprowadzić do uszkodzeń powierzchni i powstawania nieestetycznych przebarwień.Więcej informacji na temat szkła z powłoką Timeless możecie przeczytać Państwo na naszej stronie:http://www.swiatszkla.com.pl/285,szklo-timeless.html  

Lub na naszym blogu w poprzednim artykule : http://www.swiatszkla.com.pl/225,blog.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz