sobota, 28 listopada 2015

Lustro jako dekoracja wnętrza

Lustro to nie tylko zwierciadło w którym możemy zobaczyć swoją postać, to również narzędzie do świadomej aranżacji niepowtarzalnego wnętrza. Oprócz funkcji użytkowej pełni również funkcję ozdobną, dekoracyjną – optycznie powiększając pomieszczenia, zwielokratniając odbicie ścian, przedmiotów, kwiatów. Lustra dają możliwości eksponowania ciekawych aranżacji. W gładkiej powierzchni lustra odbija się światło rozświetlając wnętrza każdego domu. W idealnym szlifie krawędzi widoczne są refleksy o różnych barwach.

Maksymalny wymiar tafli to 3100 mm x 2100 mm. Tafle lustrzane cięte są na dowolny wymiar, szlifowane i fazowane. Szlif jest zawsze z polerem, co gwarantuje idealną jakość wykonania, fazka technologiczna ok 5 mm sprawia, że krawędź nie jest ostra. Lustra ze szlifem płaskim, stosujemy najczęściej, gdy tafla lustrzana jest klejona we wnękę pomiędzy płytki gresowe lub kamień. Szlifowana krawędź lustra pozwoli nam zlicować lustro z powierzchnią płytek.

Faza to ozdobne ścięcie na powierzchni lustra od 5 do 20 mm. Faza zmniejsza grubość lustra. Stosowana jest najczęściej, gdy lustro klejone jest na ścianę. Zmniejsza się uskok pomiędzy ścianą i lustrem, mamy wrażenie, że lustro jest na równi z powierzchnią ściany.
W lustrach możemy wycinać otwory pod kinkiety lub kontakty. Trzeba jednak pamiętać, że lustro jest szkłem nie hartowanym, czyli nie odpornym na naprężenia i uderzenia. Wszystkie elementy montowane na lustrze muszą być odizolowane od powierzchni lustra i nie powodować nacisku. Lustra mogą być klejone do ściany lub we wnęce, jak opisywałam powyżej, lub zawieszane na wieszakach płaskich ( odstaje ok. 5 mm od ściany) lub dystansowych ( do 35 mm). W przypadku takich luster możemy zamontować od spodu źródło światła np. pasek led.
Możemy wypiaskować wzór na powierzchni tafli lustrzanej lub od spodu. Takie zmatowienie od spodu spowoduje, że światło będzie się przedostawać przez usuniętą powierzchnię srebrną.
Montaż luster wymaga doświadczenia i precyzji. To bardzo kruchy i delikatny materiał. Luster nie hartujemy, możemy dla bezpieczeństwa podklejać je od spodu folią. Jednak nie zmniejsza to ryzyka stłuczenia czy ukruszenia krawędzi. Do montażu luster stosujemy specjalne kleje i taśmy przylepne. Mamy wtedy gwarancję, że lustro nie spadnie a powłoka lustrzana nie zrobi się czarna.


Lustra wklejane we wnękę powinny być zawsze szlifowane i polerowane. Krawędź lustra wklejanego we wnękę jest również widoczna ( przez szkło), jeżeli nie ma poleru, widoczna będzie cięta krawędź o poszarpanych brzegach, która zepsuje aranżację wnętrza. Przy lustrach wklejanych we wnękę stosujemy luzy 2-3 mm w zależności od równości wnęki, zachowanych pionów i poziomów. Głębokość wnęki minimalnie 7 mm maksymalnie 12 mm. Jeżeli wnęka je głębsza trzeba wkleić płytę karton-gips lub wyrównać innym materiałem budowlanym. Wnęka w przypadku surowej ściany musi być pomalowana unigruntem. Jeżeli tego nie zrobimy, ściana zabierze wilgoć i klej nie osiągnie swojej docelowe konsystencji. Lustro może się wtedy ruszać i istnieje ryzyko wysunięcia.
Lustra zabezpieczone są przed korozją specjalnymi lakierami. Jednak w pomieszczeniach narażonych na stałą wilgoć tj w łazienkach, montowane we wnękach lustra powinny być uszczelnione pomiędzy krawędzią płytek a szkłem. Może to być silikon neutralny, fuga silikonowa lub zwykła. Prace te nie mogą być wykonywane podczas montażu lustra, ponieważ klej na który jest montowane lustro musi mieć szansę wyschnąć. Większość klei wysycha poprzez pobieranie wilgoci z zewnątrz. Ponieważ luz pomiędzy lustrem a krawędzią płytek jest 2-3 milimetrów, proces ten jest długi i zależy od wielkości lustra , potrzebny czas to 48-72 godzin. Przy bardzo dużych powierzchniach lustrzanych nawet 5 dni. Nasza firma proponuje lustra srebrne na szkle float ( tradycyjne lustro z odcieniem zieleni na krawędzi) , lustro na szkle odbarwionym OPTIWHITE, lustra na szkle barwionym w masie brąz lub grafit oraz na zamówienie lustra niebieskie, zielone i rożowe.

Zapraszam do współpracy


Ewa Rogólska

www.swiatszkla.com.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie

Firma Świat Szkła od 2005 roku zajmuje się produkcją i montażem zabudów szklanych tj. kabiny i ścianki prysznicowe,  drzwi szklane, panele szklane, zabudowy i konstrukcje szklane, balustrady, stoły i meble szklane.
Zapewniamy doradztwo, projekt, pomiar (bezpłatny na terenie Warszawy i okolic) i montaż.
Nasza firma oferuje najwyższej jakości usługi, począwszy od fazy projektowania, przyjęcia odpowiednich rozwiązań technicznych, doboru okuć aż do prac montażowych. Pomożemy Państwu zrealizować każdy nawet najbardziej odważny pomysł i projekt. Jednocześnie dbając aby klient otrzymał praktyczny i funkcjonalny produkt, który służyć będzie przez długie lata.
Zapraszamy na naszą stronę www.swiatszkla.com.pl