wtorek, 2 października 2018

Akustyka szkła – wyciszanie pomieszczeń

Akustyka szkła – wyciszanie pomieszczeń

Stale oddziałujący na nas hałas, nawet ten o niewielkim natężeniu, jest jednym z czynników, które najczęściej wpływają na obniżenie koncentracji, a co za tym idzie efektywności pracy. Dlatego zachowanie odpowiednich właściwości akustycznych pomieszczeń biurowych jest jednym z największych wyzwań, przed którymi stają obecnie architekci i projektanci wnętrz.


Biura, a szczególnie powierzchnie typu open space, to wnętrza, w których do podziału przestrzeni może być wykorzystywane szkło. Dzieje się tak nie tylko ze względu na jego walory estetyczne, ale także z uwagi na funkcjonalność dostępnych rozwiązań. Co jednak najważniejsze, montaż przeszkleń wykonywany jest po zakończeniu prac wykończeniowych, co jest szczególnie istotne w przypadku wynajmowania powierzchni biurowych. Decydując się na wykorzystanie tego materiału, warto mieć jednak na uwadze, że charakteryzuje się on dość niską izolacyjnością akustyczną – drzwi cało szklane czy szklana ściana nie zapewniają całkowitej izolacji od hałasu płynącego z zewnątrz.



Istnieje kilka sposobów na poprawę właściwości akustycznych szkła. Jednym z nich jest wykorzystanie w konstrukcji szkła klejonego, gdzie międzywarstwę stanowi żywica, cechująca się lepszą dźwiękochłonnością aniżeli folia PVB lub EVA. Znaczenie ma również ilość poszczególnych warstw. Jednak w przypadku szkła laminowanego najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie specjalnych, akustycznych tafli szklanych, w których wykorzystano odpowiedni rodzaj folii.

Szkło laminowane dźwiękochłonne składa się z dwóch tafli sklejonych dwoma lub więcej warstwami dźwiękochłonnej folii poliwinylobutyralowej (PVB). Efekt zwiększenia dźwiękochłonności można uzyskać kilkoma sposobami:

  • użycie przynajmniej jednej tafli szkła o dużym ciężarze powierzchniowym (np. szkło 6 mm lub grubsze); im większa jest sumaryczna grubość szkła tym odpowiednio lepsza izolacja akustyczna; 
  • zastosowanie folii lub kilku folii o dużej sprężystości; 
  • zróżnicowanie grubości szkła. Efekt poprawy tłumienia uzyskuje się, gdy obie tafle różnią się grubością o przynajmniej 50% (np. szkło float 4 mm + szkło float 6 mm). Można w ten sposób uzyskać poprawę tłumienia o 2-5 dB. Jest to jedna z najtańszych metod poprawy właściwości akustycznych. 
Stosując w zespoleniu szyby laminowane specjalnymi foliami o dużej sprężystości można osiągać izolacyjność akustyczną Rw nawet powyżej 50dB.




W przypadku właściwości akustycznych szklanej konstrukcji bardzo duże znaczenie mają również same okucia, jak i system uszczelnień. Warto bowiem podkreślić, że każde, nawet niewielkie otwory lub szczeliny zwiększają odczuwalność hałasu płynącego z zewnątrz pomieszczenia. Dlatego aby zachować parametry akustyczne, należy stosować specjalistyczne materiały, w tym określone rodzaje podkładek (np. z korka) umieszczanych w listwach, kompletne systemu uszczelnień, w tym opadające uszczelki, które unoszą się w czasie otwierania skrzydła drzwiowego, a następnie opadają po jego zamknięciu. Dlatego decydując się na wykonanie np. szklanej ściany, do jej montażu lepiej będzie wykorzystać skręcane listwy Roma, aniżeli mniejsze łączniki oraz klamry Como. Z kolei w przypadku szklanych drzwi, zamiast mocować je z pomocą zawiasów do naświetla bocznego, zalecanym rozwiązaniem będzie zastosowanie aluminiowej ościeżnicy jak np. Nuovo Palermo, którą można bardzo dobrze uszczelnić po całym obwodzie. Warto w tym miejscu podkreślić, że jeżeli system uszczelnień nie zostanie właściwie dobrany, bez znaczenia pozostaną właściwości akustyczne szkła.








Glass System opracował oryginalne rozwiązanie przeznaczone specjalnie do budowy ścian działowych w pomieszczeniach biurowych.

System GSW Office wyróżnia lekka i prosta konstrukcja. Został on zaprojektowany w taki sposób, aby możliwe było zastosowanie zarówno szkła hartowanego, jak i laminowanego (również w wariancie z folią akustyczną). Jedną z kluczowych cech systemu jest jego szczelność, która gwarantuje podwyższone parametry izolacji akustycznej. Dotyczy to nie tylko elementów stałych, ale również drzwi.





Główne cechy produktu:
  • Mały i lekki profil montażowy o wysokości 35 mm, symetryczna konstrukcja systemu – oś profilu bazowego pokrywa się z osią szkła,
  • Wygodny i szybki montaż ścian – innowacyjny system mocowania, wykorzystujący specjalne, wykonane z tworzywa Sztucznego chwytaki do szkła. Wchodzące w skład systemu podkładki dają możliwość uzyskania różnych dystansów – brak konieczności stosowania nieoryginalnych elementów,
  • Podwyższona dźwiękoszczelność dzięki uszczelkom mocującym szkło i łączeniu ze sobą sąsiadujących tafli szkła za pomocą specjalistycznych taśm,
  • Wyjątkowe walory estetyczne – osłony maskujące wykonane z aluminium, mocowane zatrzaskowo do profilu bazowego. Uszczelki mocujące w różnych kolorach.



Specyfikacja produktu:



IV kategoria użytkowa
Dla pomieszczeń kategorii A, B
Dla szkła ESG 10, 12 i VSG* 55.1, 55.2, 66.1, 66.2
Wysokość maksymalna 3400 mm
Izolacja akustyczna Rw max 40 dB / R’A1 max 39 dB
Wykończenie aluminium anoda / aluminium RAL

* również w wariancie z folią akustyczną






System GSW Office Plus wyróżnia lekka i prosta konstrukcja. Został on zaprojektowany w taki sposób, aby możliwe było zastosowanie zarówno szkła hartowanego, jak i laminowanego (również w wariancie z folią akustyczną). Jedną z kluczowych cech systemu jest jego szczelność, która gwarantuje podwyższone parametry izolacji akustycznej.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz