wtorek, 5 czerwca 2018

Jak powstało szkło?

Szkło od wieków towarzyszy człowiekowi w jego codziennym życiu. Jeśli rozejrzymy się dookoła, zobaczymy jak powszechne jest jego zastosowanie. Ze względu na jego charakterystyczną cechę - przezierność - niemal nie zauważamy go w naszym otoczeniu.

Czy potraficie sobie wyobrazić domy bez okien, samochody bez szyb, brak w domu szklanych naczyń czy lustra?

Szkło jest jednym z najbardziej znanych i najdłużej używanych materiałów na świecie.

Jak więc powstało?
Szkło znane jest ludzkości od niepamiętnych czasów. Kultury żyjące w pobliżu wulkanów miały dostęp do szkła występującego naturalnie w rozmaitych rodzajach i zabarwieniach..

                
                  Tektyt jest naturalnym szkłem                                     Obsydian (szkliwo wulkaniczne) 

Archeolodzy ustalili, że zaczęto je produkować najpierw w Mezopotamii, a najstarsze ślady jego użytkowania pochodzą sprzed 3,5 tys. lat. Według rzymskiego historyka Pliniusza Starszego, to feniccy kupcy przypadkowo wytopili szkło w ognisku przy transporcie kamienia. Według archeologicznych odkryć w Syrii szkło wytwarzano już ponad 5000 lat temu. Stamtąd surowiec przywędrował do Egiptu a następnie do Europy.

Początkowo szkło nie przypominało dzisiejszej postaci. Było matowe i nieprzejrzyste. Pierwsze naczynia które odnaleziono pochodziły z Egiptu. To właśnie Egipcjanie jako pierwsi opanowali metodę tworzenia szkła kolorowego, dzięki dodaniu niewielkiej ilości miedzi.

Produkcję szkła udoskonalili Rzymianie, to dzięki nim szkło zaczęło przypominać to które produkowane jest obecnie. Początkowo szkło to było chropowate w dotyku i mętne w kolorze. Dopiero w Wenecji i na Murano, gdzie wytwarzano szkło już od VIII wieku udoskonalono jego produkcję. W wieku XII-XIII wynaleziono szkło twarde i przezroczyste.

To zrewolucjonizowało ówczesny świat: rozwinęła się optyka i pojawiły się okulary - lektura była dostępna dłużej i dla większej ilości osób, co przyspieszyło rozwój nauki, okna oświetlały pomieszczenia przez cały dzień, można było dłużej i lepiej pracować, pojawiły się szklarnie, odporne na deszcz i wiatr lampy...

Początki szklarstwa na Murano sięgają 1921 roku, kiedy to władze Republiki Weneckiej z obawy przed pożarem i zniszczeniem drewnianego miasta zarządziły przeniesienie wszystkich wytwórni szklarskich na wysepkę.
Szklarze z Murano stali się najbardziej szanowanymi jej mieszkańcami. Mistrzowie szklarscy przez wieki podlegali surowym prawom mającym uniemożliwić wykradzenie tajemnicy produkcji szkła z wyspy. Produkcja rozwijała się intensywnie i pod koniec XV wieku szkło weneckie zdominowało rynki europejskie.

Szkło pochodzące z Murano jest naprawdę niezwykłym szkłem. Ich wyroby znane są na całym świecie. Mistrzowie szklarscy dbali o elegancję formy i czystość linii. Z ich rąk wychodziły wspaniałe przedmioty ze szkła dmuchanego, leciutkie, białe bądź z delikatnym odcieniem ultramaryny i ozdabiały stoły nie tylko panów weneckich. Produkowano kuliste butelki, karafki, puchary i kielichy.Obok przedmiotów użytkowych produkowano na Murano także kostki ze szkła dla wspaniałych mozaik.

Współcześnie na Murano ma siedzibę Muzeum Szkła (Museo Vetrario),w którym jest prezentowana historia wytwarzania szkła oraz okazy wyrobów od czasów starożytnego Egiptu do dzisiaj.

Murano, szklana rzeźba na Campo San Stefano

Na podstawie znalezisk archeologicznych można przypuszczać, że już we wczesnym średniowieczu istniały na obszarze ziem polskich warsztaty produkcji szkła zlokalizowane w ośrodkach miejskich. Ślady tego typu działalności pochodzą z pomorza: z Wolina, Szczecina, Gdańska; z Wielkopolski: Gniezna, Niemczy, Kruszwicy oraz licznych ośrodków śląskich: Wrocławia, opola, Legnicy, Głogowa i Lwówka Śląskiego. Większość z nich należy datować na około XII w.

Najprawdopodobniej najstarsza huta szklana na obszarze ziem polskich działała gdzieś w okolicy Poznania. Wspomina o niej wzmianka w dokumencie biskupa poznańskiego Andrzeja z 1310 r.

Pamięć o najdawniejszych zakładach produkujących szkło przechowała się do dziś w nazwach szeregu miejscowości. Na mapie naszego kraju znajdziemy siedem wsi o nazwie Huta Szklana.

Nieprzypadkowa jest też nazwa Szklarskiej Poręby, odnosząca się do wycinki lasu prowadzonej na rzecz zgromadzenia opału dla huty szkła.

W XVIII wieku działało w Polsce ponad sto hut szkła.

Jednym z najsłynniejszych historycznych polskich zakładów szklarskich jest Huta szkła “NIEMEN” założona w 1891 r. w Brzozówce na ziemi Grodzieńskiej. Z niewielkiej Brzozówki “Niemen” rozsyłał swe wyroby po całej Polsce, a także eksportował je m.in do Francji, Holandii, Argentyny, Kanady oraz kilku Państw Afryki. Szczególnym wzięciem i w kraju i za granicą cieszyła się galanteria szklana reprezentująca modne kształty stylu art deco i pożądane barwy takie jak błękit, łososiowy róż czy zieleń zwana uranową. Te przedmioty są dziś niezwykle cenione na rynku antykwarystycznym, gdzie osiągają nieraz naprawdę wysokie ceny.
Krośnieńskie Huty Szkła „Krosno” S.A., bo tak brzmi oficjalna nazwa pierwszego z wymienionych zakładów, niegdyś były jednym ze światowych liderów branży szklarskiej. Założone w 1923 roku, przez dekady z powodzeniem produkowały szkło stołowe chętnie kupowane i w kraju, i za granicą.Technikę wytwarzania cienkich szyb okiennych udoskonalono w XIV wieku w Normandii. Gomółki (pojedyncze szyby okienne) rzemieślnicy wytwarzali poprzez ich wydmuchiwanie. Szkło wydmuchiwało się za pomocą piszczeli szklarskiej, a następnie spłaszczano i wczepiano do końców żelaznego pręta – był to tzw. przylepiak.

Przełomem w produkcji szkła płaskiego było wynalezienie w roku 1952 przez Sir Alastaira Pilkingtona metody float (zwanej też procesem Pilkingtona). Po raz pierwszy uzyskano wysokiej jakości szkło w sposób ciągły i w pojedynczym procesie. To był rewolucyjny przełom technologiczny. Stopiona masa szklana wypływa z pieca wprost do wanny flotacyjnej ze stopioną cyną i rozpływa się po niej, formując idealnie płaską powierzchnię szkła. Ta metoda produkcji ciągłej wstęgi szkła została opatentowana przez firmę Pilkington 10 listopada 1959 roku.W dawnych czasach szkło zasługiwało na miano luksusu, dziś jest to powszechny i nieodłączny element naszego życia, bardzo często “niezauważalny”

Historia zakładu szklarskiego z którym współpracuje nasza firma sięga lat 30 XX wieku kiedy to w 1938 r. Piotr Dubiel rozpoczął pracę jako czeladnik w szklarskim zakładzie rzemieślniczym w Tarnowie. Po wojnie uruchomił własny zakład w Rabce Zdroju a w roku 1965 uzyskał dyplom mistrzowski branży szklarskiej. Swoją wiedzę Piotr przekazał synowi - Andrzejowi, który w 1982 roku założył firmę, nieprzerwanie działającą do dnia dzisiejszego.

Obecnie Dubiel Vitrum to nowoczesny zakład obróbki szkła, który produkuje lustra oraz szkło płaskie na potrzeby wyposażenia wnętrz oraz budownictwa. Firma posiada certyfikaty wymagane w krajach UE a jej produkty cechuje najwyższa jakość wykonania. Dzięki temu wyroby oferowane przez Dubiel Vitrum dostępne są nie tylko w Polsce ale także w kilkunastu krajach na całym świecie.

Firma Świat Szkła istnieje na rynku od 2005 r. Od samego początku współpracujemy z zakładem Dubiel Vitrum. Stawiamy na sprawdzonych dostawców okuć i zatrudniamy profesjonalnych montażystów. Działamy z pasją i zaangażowaniem.

Zapraszamy do lektury naszego bloga na którym znajdziecie Państwo sporo ciekawostek i inspiracji.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz