wtorek, 22 sierpnia 2017

Wybieramy rodzaj szkła - szkło białe czy zielonkawe?

Float czy Optiwhite - wybieramy rodzaj szkła


optiflot.JPG

Najczęściej spotykanym szkłem w naszym otoczeniu jest szkło budowlane Float. Jest to przezroczyste szkło, charakteryzujące się zielonkawą barwą, szczególnie widoczną na oszlifowanej krawędzi, ale również gdy przez nie patrzymy możemy zauważyć przekłamanie kolorów np. płytek łazienkowych.
Swój charakterystyczny kolor zawdzięcza zawartości  jonów żelaza. Im szkło jest grubsze tym bardziej widoczna jest zielona barwa, szczególnie przy grubości szkła: 8; 10; 12; 15 i 19 mm.


Szkło Float niehartowane najczęściej wykorzystywane jest przy produkcji okien. Natomiast ze szkła hartowanego wykonuje się :

1989,photo.jpg



Szkło może zostać poddane rozmaitym obróbkom takim jak laminowanie, piaskowanie, trawienie, szlifowanie, fazowanie, lakierowanie, nanoszenie nadruku UV. Dzięki temu zyskujemy niemal nieograniczone możliwości zastosowania tego szkła w naszych domach.
Doskonale się sprawdza w warunkach zewnętrznych jako daszki szklane czy balustrady szklane  jak również wewnątrz domu  jako elementy dekoracyjne i użytkowe.
Jeśli uznamy, że szkło ma mieć tradycyjny kolor, to zieleń nie powinna być przeszkodą.


5347,photo.jpg
3290,photo.jpg





Poprzez poddanie szkła Float działaniu kwasu fluaorowodorowego otrzymujemy szkło trawione. Dzięki temu procesowi otrzymujemy z jednej strony szkło idealnie matowe, z drugiej zaś gładkie. Podobnie jak przezroczyste szkło float ma ono delikatne zielonkawe zabarwienie widoczne nie tylko na krawędzie lecz na całej jego powierzchni.
Doskonale się sprawdzi wszędzie tam, gdzie chcemy doświetlić drugie pomieszczenie, ale również zapewni nam komfort oraz intymność. Najczęściej stosowane jest w takich pomieszczeniach jak: łazienka, sypialnia a także pomiędzy korytarzem a pokojem. Przy wyborze tego szkła ważne jest by zastanowić się z której strony chcemy mieć powierzchnię gładką z połyskiem a od której strony matową.


3701,photo.jpg
3691,photo.jpg
Szkło Float wykorzystywane jest również do produkcji luster. W przypadku widocznych krawędzi szlifowanych czy fazowanych możemy zauważyć zielonkawy odcień szkła.


4085,photo.jpg



     Szkło odbarwione pozbawione jest zielonkawego odcienia.  W zależności od producenta może być ono określane jako Optiwhite, Clearvision, Diamant.
Takie szkło nie ma odcienia zieleni, ale również nie jest białe. Szkło odbarwione ma niebieskawą poświatę.
5216,photo (1).jpg

Odbierany kolor tego szkła będzie różny w zależności od pomieszczenia w którym się znajduje np. ścianka prysznicowa zamontowana w łazience wyłożonej białymi płytkami będzie miała niebieską poświatę.Na zmianę koloru szkła wpływa również barwa oświetlenia (ciepła lub zimna).


7117,photo.jpg
6472,photo (1).jpg


Jeśli płytki będą ciemne szkło przejmie barwę glazury i zmieni swoją barwę. Jeżeli szkło odbarwione będzie w pomieszczeniu z zielonymi płytkami, może się zdarzyć, pomimo zamontowania szkła Optiwhite, że przejmie ono kolor płytek.


5576,photo (1).jpg
5577,photo.jpg


       Oglądając próbki szkła odbarwionego o wymiarach 200x200 mm widzimy że szkło jest białe, jednak przy dużych formatach i w docelowym pomieszczeniu, możemy zobaczyć inny odcień.

porownanie szkła floatiOptiwhite -bez odcienia zielonkawego na krawedzi.png
porownanie szkla optiwhite duza tafla  z optiwhie mała probka.jpg
      
Szkło Float i Odbarwione różnią się tylko odcieniem zabarwienia, właściwości obu tych szkieł pozostają bez zmian.
Szkło Optiwhite proponujemy w jasnych łazienkach: białych, kremowych czy beżowych gdyż kolory te nie będą zakłócane zielonym odcieniem szkła Float. W okładzinach ściennych lakierowanych lub z grafiką, zastosowanie szkła odbarwionego ma duże znaczenie dla odwzorowania rzeczywistego koloru bądź wzoru. Szkło odbarwione nie przekłamuje koloru, a wykonany nadruk będzie miał oryginalne i żywe barwy.


6732,photo.jpg
6249,photo.jpg




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz