piątek, 17 listopada 2017

Balustrady szklane czy stalowe?

Balustrady szklane czy stalowe?

Schody i balustrada, to bardzo istotny element wystroju domu. Zaprojektowane w funkcjonalny i niebanalny sposób mogą stać się prawdziwą ozdobą.


4430,photo.jpg


Wykonanie schodów powinniśmy zacząć od projektu, który uwzględni szerokość i wysokość stopni , tak by zapewnić wygodną komunikację. Ich wysokość powinna wynosić od 15 do 19 cm, głębokość 20-33 cm,  szerokość biegu min. 80 cm. W jednym biegu nie powinno być więcej niż 17 stopni. Jeśli konstrukcja wymusza większą ilość stopni najlepiej wykonać je ze spocznikiem czyli podestem
Elegancka i dobrana z wyczuciem balustrada, wpłynie nie tylko na komfort ich użytkowania, ale stanie się również  istotnym  elementem aranżacji  naszego wnętrza i podkreśli jego indywidualny charakter.
O tym z jakiego materiału zostanie wykonana, decyduje charakter wnętrza. Balustrady drewniane doskonale będa pasować do tradycyjnych domów, gdzie natura wysuwa się na pierwszy plan.  Balustrady stalowe dobrze komponują się w surowe, industrialne wnętrza.
Szklane barierki to kolejny trend, dedykowany osobom ceniącym sobie nowoczesny minimalizm oraz pragnących uzyskać jeszcze większą przestrzeń we wnętrzu. Szklana balustrada może stać sie prawdziwą ozdoba współczesnych domów.

5215,photo.jpg

Balustrada ze szkła jest materiałem uniwersalnym. Będzie pasować doskonale do drewnianych  czy betonowych schodów, nadając wnętrzu elegancki i nowoczesny charakter.


3315,photo.jpg
6163,photo.jpg


Szkło tylko z pozoru jest delikatnym i kruchym materiałem. Balustrady wykonane z odpowiedniej grubości szkła hartowanego oraz zespolone dodatkowo folia PVB zapewnia wszystkim domownikom jakże cenne bezpieczeństwo. Szkło często zostaje narażone na liczne obciążenia spowodowane np. zabawą dzieci czy opieraniem się o nie ze znacznym naciskiem. Czym więc  należy się kierować, by spełnić wymogi bezpieczeństwa?
Polskie przepisy nie precyzują, jaki rodzaj szkła należy stosować na balustrady. Określają, iż ma to być szkło o podwyższonej wytrzymałości na uderzenia oraz tłukące się na drobne, nieostre kawałki. Te wymagania są spełnione przez szkło hartowane monolityczne, jak również przez szkło dwuwarstwowe hartowane i laminowane. Pojedyncze szkło hartowane niezależnie od grubości po stłuczeniu rozbija się na drobne nieostre kawałki, jeżeli balustrada wykonana jest na wysokości osoba , która będzie przy niej stała może spaść i ulec wypadkowi. Szkło hartowane laminowane folią ( 2 warstwy szkła hartowanego sklejone folią) po rozbiciu pozostanie na miejscu i zapobiegnie ewentualnemu nieszczęściu.
Warto też skorzystać z doradztwa fachowych firm, które odpowiednio wcześnie zaprojektują nasze balustrady. Wówczas możemy mieć pewność, że rozwiązanie na, które się zdecydowaliśmy jest przemyślane i gwarantuje nam bezpieczeństwo.


Aby barierki były bezpieczne szkło swoją grubością powinno być dostosowane do wielkości tafli oraz do sposobu jej mocowania. Poza parametrami samego szkła warto również sprawdzić czy okucia z pomocą których są montowane spełniały odpowiednie normy techniczne co do wagi szkła i  sposobu montażu.
Szklane barierki najczęściej mocowane są za pomocą rotul przytwierdzonych do policzka schodów. Innym sposobem zamontowania szkła jest umieszczenie tafli w listwie (szynie). Listwa może być mocowana do podłoża albo od góry albo z boku. Zupełnie niewidoczne mocowanie można uzyskać, chowając szybę w warstwach podłogowych.
5216,photo.jpg
5343,photo.jpg
Powyższe rozwiązania są bardzo delikatne i nie ograniczają nam przepływu światła. Balustrady szklane doskonale sprawdzą się zarówno w małych i duzych pomieszczeniach, gdyz optycznie nie zabierają nam powierzchni, co w przypadku tradycyjnych barierek drewnianych nie będzie takie proste. Szkło nada wnętrzu lekkości co może być trudne przy ciężkich, bogatych w ornamenty balustradach ze stali.


Balustrady ze szkła możemy wykorzystać również na zewnątrz jako wykończenie balkonu czy tarasu. Zastosowanie szkła na zewnątrz da nam dodatkowo ochronę przed wiatrem czy deszczem, a w przeciwieństwie do balustrad wykonanych z drewna czy stali  nie wymaga dodatkowej konserwacji i nie trzeba go zabezpieczać specjalnymi preparatami.
7483,photo.jpg

Więcej na temat bezpieczeństwa barierek szklanych możecie Państwo przeczytać w naszym poprzednim artykule

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz