wtorek, 12 kwietnia 2016

Rodzaje szklanych paneli kuchennych

Szkło w kuchni to doskonałe połączenie mody i funkcjonalności. Panele szklane są trwałe i nie wymagają odnawiania. Nie przyjmują również brudu i nie pochłaniają zapachów. Dodatkowo dyscyplinują w utrzymaniu czystości.

Na szklane okładziny pomiędzy szafkami kuchennymi stosujemy zawsze szkło hartowane. Nie jest to tylko wymagane przy kuchence, gdzie mamy wysoką temperaturę. Panel szklany narażony jest również na naprężenia i uderzenia, a hartowanie sprawia, że szkło staje się parokrotnie mocniejsze.
Jeżeli uderzymy w okładzinę szklaną (np. łyżką) mamy pewność, że tafla szkła nie pęknie. Hartowanie wyklucza również pękniecie szkła osłabionego przez wycięcie otworów pod kontakty i elementy dekoracyjne.


Jakiej wielkości tafle możemy zastosować?

Maksymalna długość tafli szkła hartowanego przezroczystego, matowego lub lakierowanego to 3170 mm. Wielkość ta może ulec zmianie, jeżeli będziemy dodatkowo wycinać otwory. Przy szkle z grafiką maksymalna długość szkła to 3090 mm.
W szkle wycinamy otwory na kontakty i inne elementy montowane na szkle.


Jakie rodzaje paneli szklanych możemy zamontować?


Szkło lakierowane

Kolor lakieru wybieramy z palety RAL lub NCS (klient wskazuje wybrany numer lub uzgadniany jest on na pomiarze). Farba nakładana jest na szkło od spodu tam, gdzie będzie przylegać panel do ściany. Z frontu będziemy widzieć połysk szkła.

Przy panelach lakierowanych zawsze stosowane jest szkło odbarwione OPTIWHITE pozbawione odcienia zieleni, charakterystycznego dla zwykłego szkła float. Mamy wtedy pewność, że widziany kolor przez szkło będzie tym właściwym. Przy jasnych kolorach lakieru trzeba pamiętać, że szkło ma pewną grubość, i odbijając światło potrafi "przejąć" kolory otoczenia. Jeżeli farba jest jasna i mało zdecydowana, np. jasna kawa z mlekiem, to jeżeli w pobliżu jest ściana pomalowana np. na kolor zielony, to zieleń może zostać odbita przez szkło i kolor widoczny z frontu panelu zmieni się. Jeżeli klient jest bardzo wrażliwy na niewielkie różnice koloru, proponujemy zawsze wykonanie próbki, np. w formacie 300 x 300 mm, i umieszczenie jej w docelowym miejscu (kolorystycznym i oświetleniowym).

Panele szklane klejone są do ściany. Szkło opierane jest bezpośrednio na blacie kuchennym i uszczelniane silikonem neutralnym.
Szkło z grafiką

Na panele szklane możemy nadrukować zdjęcie, bądź grafikę, metodą zadruku UV. Zdjęcie możemy nadrukować z własnego pliku lub wybrać je z dostępnych banków zdjęć. Na naszej stronie internetowej dostępny jest formularz wyboru zdjęć z dostępem do banku zdjęć FOTOLIA. Wpisując opis szukanego zdjęcia (np. białe kwiaty, Paryż noc) otrzymujemy tysiące propozycji grafik do wyboru. Potwierdzamy wybór zdjęcia i przechodzimy do kadrowania. Przy panelach kuchennych warto pamiętać o zaznaczeniu pozycji duże zdjęcia powyżej 150 cm, panoramiczne i orientacja pozioma. Wybrane zostaną zdjęcia o dużym rozmiarze i pożądanej rozdzielczości. Wpisujemy wymiary panela i zdjęcie zostanie przycięte do wymiarów szkła. Przy obrazach wektorowych wymiar szkła nie wpływa na jakość obrazu. Wybierając zdjęcie mamy informację czy jakość zdjęcia jest odpowiednia przy podanym wymiarze panela. Najlepszą jakość wydruku otrzymamy przy rozdzielczości powyżej 96 dpi, jednak nadruk może być wystarczająco dobry jakościowo powyżej 72 dpi (zależy to od zdjęcia i jest oceniane przez grafika).

Nadruk wykonywany jest bezpośrednio na szkle i zabezpieczany aplą (lakierem w kolorze białym, szarym lub czarnym). Zabezpieczający lakier pozwala nam na przyklejenia szkła do ściany.
W szkle wycinane są otwory i potrzebne wycięcia.
Szkło przezroczyste i matowe

Szkło przezroczyste typu float (posiadające lekki odcień zieleni), typu OPTIWHITE odbarwione, i szkło matowe trawione (typu float lub OPTIWHITE). Panele z tego typu szkła mocowane są punktowo do ściany za pomocą niewielkich mocować - fi 20 mm w kolorze chromu (połysk) lub satyny (mat). Ściana pod takim szkłem musi być idealnie wykończona, ponieważ nierówności i różnego rodzaju defekty są potęgowane przez szklana taflę. Istnieje możliwość nierównego przylegania szkła do ściany ze względu na nierówności na płaszczyźnie ściany, jak również odkształcenie szkła podczas procesu hartowania. Dodatkowo po pewnym czasie pod szkło mogą dostać się zanieczyszczenia i para. Szkło uszczelniane jest na styku z blatem kuchennym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz